1

Michal

 

11 kwietnia, filmem "Michał Anioł. Miłość i śmierć" , Miejski Ośrodek Kultury rozpoczyna nowy cykl w Kinie "Śnieżka" - "Wystawa na Ekranie" ("Exhibition on Screen").

Będą to filmowe prezentacje kolekcji najwybitniejszych artystów z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD będą pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

Phil Grabsky - pomysłodawca i główny producent całego przedsięwzięcia - przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum. Cykl "Exhibition on Screen" przenosi na duży ekran bezcenne arcydzieła, do których dostęp jest często z różnych powodów ograniczony. Przedstawia również fakty z życia najważniejszych artystów malarzy świata. Obecnie "Wystawy na ekranie" są prezentowane w ponad 1000 kinach w 30 krajach.

 "Michał Anioł. Miłość i śmierć" to film nakręcony przy okazji znakomitej wystawy w National Gallery w Londynie. Prezentuje opowiedzianą na nowo, pełną mało znanych faktów biografię Michała Anioła Buonarrotiego, który wraz z Leonardem da Vinci, jest uważany za jednego z największych artystów epoki renesansu - a może i wszechczasów. Z tej perspektywy Michał Anioł jawi się jako artysta nowoczesny, geniusz totalny, który z równą maestrią przejawiał się w dziedzinie malarstwa (rysunki i freski), rzeźby i architektury. Jego arcydzieła należą do najważniejszych obiektów światowego dziedzictwa:

powszechnie uwielbiany posąg Dawida we Florencji, freski na sklepieniu i ścianie ołtarzowej w Kaplica Sykstyńskiej w Rzymie, oraz tzw. "Madonna Manchester", czyli "Maria z Nazaretu", znajdująca się obecnie w National Gallery. Film Phila Grabsky'ego trafi z pewnością do serc tych, na których wyobraźnię działa gigantyczna twórczość Michała Anioła i jego namiętna natura oraz burzliwe dzieje życia i twórczości.

Czas trwania: 91 minut; bilety wstępu 25,- zł, ulgowe - 20,- zł

2 maja zapraszamy na spotkanie z najwybitniejszym artystą Rembrandtem i jego arcydziełami z wystaw w National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie, a kolejne filmy zaplanowane w ramach cyklu "Wystawa na ekranie" to "Osobliwy świat Hieronymusa Boscha" i "Ja, Claude Monet".

Serdecznie zapraszamy.