W Teatrze Lalek Rabcio
 premiera sztuki
pt. „Romans z Balladą”

27 września

„Romans z Balladą”

Dziś (27 września) w Teatrze Lalek Rabcio odbyła się premiera sztuki pt. „Romans z Balladą”. Inscenizację przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Rabcia. Scenariusz na podstawie tekstów Adama Mickiewicza przygotował Filip Bohenek, który także jest reżyserem tej inscenizacji i gra na scenie.

 

Fot. J. Ciepliński

Więcej zdjęć na stronie Jana C.

 

 

plakat 2022

 

Romans z Balladą

Czy tam bies siedział, czy dusza zaklęta,
Że o północnej godzinie
Nikt, jak najstarszy człowiek zapamięta,
Miejsc tych bez trwogi nie minie.

Spektakl „Romans z Balladą” to próba połączenia wybranych utworów ze zbioru Ballady i romanse Adama Mickiewicza w jedną, zupełnie nową opowieść. W spektaklu przeplatają się ze sobą wydarzenia z ballad Kurhanek Maryli, Romantyczność, Lilie, Świtezianka, To lubię, Rybka, Rękawiczka, Tukaj albo próby przyjaźni. Słowa poety, wiernie zachowane w scenicznych dialogach, nabierają nowego wymiaru; pozostają w zgodzie z myślą epoki i uwypuklają jej cechy – zwrot ku ludowości, istotność sfery duchowej i ciężar konsekwencji czynów. Podążając za bohaterami, wkraczamy w świat niesamowity i często przerażający, wynikły ze zbrodni i szaleństwa.

Zderzenie rzeczywistości, elementów folkloru – ludowych wierzeń i tragedii prostych ludzi – z oniryzmem, w jaki przechodzi koszmar doznanej krzywdy bądź popełnionej winy, podkreśla ambientowa, mroczna muzyka wykonywana na żywo przez Piotra Świerczka. Scenografia czerpie wprost z kluczowego dla myśli romantycznej pojęcia natury jako niezgłębionego uniwersum i powstających pośród niej „pejzaży mentalnych”. Wszystkie środki w połączeniu z nieoczywistym montażem tekstów Mickiewicza tworzą mocną sensualną całość.

Reżyseria: Filip Bochenek
Scenografia: Łukasz Łęcki
Muzyka: Piotr Świerczek
Występują: Krystyna Kachel, Ewelina Klocek, Urszula Tylek, Filip Bochenek, Łukasz Łęcki, Piotr Serafin, Piotr Świerczek

Czas spektaklu: 60 minut

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, program „Ballady i romanse”. Finansowego wsparcia udzielili również: Teatr Lalek RABCIO, Urząd Miejski Rabka-Zdrój, Starostwo Powiatowe Nowy Targ

plakat 2022