Architektura
rabczańskich willi
Wykład Piotra Koleckiego

26 kwietniaWille

31 marca i 26 kwietnia Piotr Kolecki spotkał się ze słuchaczami RUTW. Spotkania poświęcone były architekturze rabczańskich willi. Atrakcyjność wykładów przyciągnęła dużą grupę słuchaczy zainteresowanych urokiem willi i ich dawną świetnością. Piękno Rabki, oprócz walorów krajobrazowych, tworzyły drewniane wille budowane na potrzeby przybywających do uzdrowiska kuracjuszy od końca XIX wieku. Do najstarszych, jeszcze stojących willi, należą Antonina, Trzy Róże, Warszawa,, Pod św. Józefem. Pod Aniołem. Rabczańskie wille budowane były w różnych stylach architektonicznych: szwajcarskim, klasycyzująco-dworkowym, zakopiańskim i modernistycznym.

W stylu szwajcarskim powstał Zakład Zdrojowo-Kąpielowy, willa Pod Matką Boską /już nieistniejące/. Styl dworkowy to wille Trzy Róże, Luboń, Dwór Zubrzyckich.  W stylu zakopiańskim  wybudowano Kadenówkę, wille przy ulicach Poniatowskiego, Jana Pawła II. Styl modernistyczny można podziwiać, oglądając wille przy ulicach Orkana, Brzozowej, Roztoki, Słowackiego i Słonecznej, m.in. Granit, Sokół, Ostoja, Lotos, Gałązka Rozmarynu, Konary.

Wykładowca wykorzystał zdjęcia archiwalne i współczesne do pokazania lokalizacji i piękna elementów architektonicznych zachowanych budynków. Wykład wzbudził dużą ciekawość tymi zabytkami, których, niestety, nie ma już wszystkich, a wiele z nich wymaga troski o ich zachowanie. Niektóre wille mająponad 150 lat i są świadectwem piękna naszego uzdrowiska.

Krystyna Wojdyła